Wadowice, miasto Jana Pawła II (4 km)
Wadowice to pięknie miasto położone na brzegu rzeki Skawy. Urodził i wychował się tutaj Ojciec Święty Jan Paweł II. Będąc w Wadowicach polecamy zwiedzić Dom Papieża, Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny mieszczącą się na wadowickim rynku, Klasztor Karmelitów Bosych oraz wiele innych zabytków kultury. Polecamy także spróbować znanych „wadowickich kremówek”.
Jezioro Mucharskie (2 km)
Będący w budowie zaporowy zbiornik retencyjny na Skawie. Zbiornik powstaje na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Zapora usytuowana jest na 26,6 km biegu Skawy, powierzchnia zlewni rzeki do zapory wynosi 802 km². Zbiornik ma pełnić funkcję retencyjną, przeciwpowodziową, rekreacyjną oraz hodowlaną ryb. Aktualnie zbiornik można podziwiać w pełnej okazałości z miejscowości Świnna Poręba, jest bowiem całkowicie napełniony wodą.
Rzeka Skawa (1 km)
Rzeka o długości 96,4 km. Wypływa kilkoma potokami poniżej Przełęczy Spytkowickiej na wysokości ok. 700 m n.p.m
Jest rzeką o znacznym potencjale powodziowym. Górski charakter reżimu hydrologicznego sprawia, że ma małą bezwładność hydrologiczną i w związku z tym znaczną amplitudę zmienności przepływów. Charakteryzuje się gwałtownymi, lecz krótkotrwałymi wezbraniami.
Skawa uchodzi do Wisły w okolicy wsi Smolice, tuż za znajdującym się tam stopniem wodnym wchodzącym w skład Drogi Wodnej Górnej Wisły
Kraków (55 km)
Położony nad Wisłą, na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego. Jest jednym z najstarszych miast Polski o ponad tysiącletniej historii, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Działa w nim również wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki. Do 1795 r. Kraków był formalnie stolicą Polski, a do 1611 r. siedzibą władców państwa polskiego.
Kalwaria Zebrzydowska – Sanktuarium z Dróżkami Kalwaryjskimi (16 km)
W 1999 roku sanktuarium wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a 17 listopada 2000 roku obiekt uznany został za Pomnik historii Polski[.
Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego – łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa (Droga Pojmania i Droga Krzyżowa). W sanktuarium znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Do Kalwarii za czasów młodości oraz podczas swojego pontyfikatu pielgrzymował Jan Paweł II.
Szlak Architektury Drewnianej
255 najcenniejsze i najciekawsze zabytkowe obiekty drewniane tworzą Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.
Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Po opracowaniu koncepcji szlaku i podpisaniu umowy z sąsiednimi województwami o współpracy w zakresie jego tworzenia w latach 2001-2003 wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi.
W 2003 roku cztery kościoły drewniane z Małopolski zostały szczególnie wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Natomiast w 2013 roku do Listy UNESCO dopisane zostały cztery cerkwie, wchodzące w skład Szlaku. Są to: cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.
Zdjęcia, opis: https://www.drewniana.malopolska.pl/
Zamek w Suchej Beskidzkiej (18 km)
Ten renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej, magnacka rezydencja kolejnych właścicieli dóbr suskich: Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Nazywany często „Małym Wawelem” ze względu na podobieństwo (zwłaszcza dziedzińca) do krakowskiego zamku królewskiego. Obecnie siedziba Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Zamek położony jest u stóp góry Jasień, niedaleko ujścia Stryszawki do Skawy. Znajduje się kilkaset metrów na północ od centrum miasta.
Lanckorona (22 km)
Miasto i rynek z zachowanym układem urbanistycznym,
wykształconym już w XIV wieku, i drewnianymi domami podcieniowymi z lat
1868-72, tworzącymi jeden z ładniejszych
i ciekawszych zespołów dawnego budownictwa drewnianego
w kraju. W jednym z zabytkowych domów, w narożniku rynku, umiejscowione jest
Muzeum Regionalne im. prof. Antoniego Krajewskiego. Nad miastem zamek
ufundowany przez Kazimierza Wielkiego.
Oświęcim – Muzeum Auschwitz-Birkenau (38 km)
Muzeum utworzone w 1947 staraniem byłych więźniów KL Auschwitz w celu zachowania „po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Na Muzeum składają się głównie dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I Stammlager i Auschwitz II Birkenau, wraz z ponad 150 obiektami budowlanymi, około 300 ruinami, autentycznymi drogami, rampą, ogrodzeniami, a także archiwalia, które przetrwały ewakuację obozu oraz zbiór ponad stu tysięcy obiektów ruchomych (m.in. walizki, buty i przedmioty codziennego użytku, pasiaki i przedmioty więźniarskie, a także przedmioty pochodzenia esesmańskiego).
Żywiec (44 km)
Miasto słynie z produkcji piwa. Jest jednym z ośrodków
przemysłowych w południowo-wschodniej części województwa śląskiego. W mieście
funkcjonowało wiele zakładów rzemieślniczych, zrzeszonych od średniowiecza w
cechach rzemieślniczych.
W mieście znajduje się wiele zakładów przemysłowych i produkcyjnych:
Arcyksiążęcy browar Żywiec, Fabryka śrub Śrubena, Fabryka Maszyn braci Wróblów,
Papiernia Solali, Zakłady garbarskie „Siła”, Fabryka futer „Żywieckie Zakłady
Futrzarskie”, Famed największy polski producent sprzętu medycznego, Renoplast
Sp. z o.o., oraz Zakłady Mięsne w Żywcu.
Żywiec jest ośrodkiem turystycznym, dzięki pobliskiemu Jezioru Żywieckiemu. Żywiec jest jednym z głównych miast, gdzie na przełomie lipca i sierpnia odbywa się największy i najstarszy polski festiwal folklorystyczny „Tydzień Kultury Beskidzkiej”.
Będąc w mieście można zwiedzić: Stary Zamek, Nowy Zamek, Park Zamkowy, Domek Chiński, konkatedra Narodzenia NMP, kościół św. Krzyża, konkatedra Narodzenia NMP, kaplica św. Floriana i wiele innych ciekawych zabytków.
Góra Żar (43 km)
Będąc w Żywcu nie sposób nie odwiedzić Góry Żar. Góra ta to popularny wśród turystów szczyt o wysokości 761 m n.p.m., w Beskidzie Małym, górujący stromymi, lesistymi zboczami nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny będący częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej, oddanej do użytku w roku 1979. Zbiornik o długości 650 i szerokości 250 oraz maksymalnej głębokości 28 m, mieści 2 310 000 m sześciennych wody.
Zbiornik na Górze Żar, stanowiący część kompleksu elektrowni, pełni funkcję zbiornika górnego, podczas gdy dolnym jest Jezioro Międzybrodzkie. Działanie elektrowni szczytowo-pompowej polega na pompowaniu wody ze zbiornika dolnego do górnego w okresie, gdy produkcja energii przerasta zapotrzebowanie na nią (np. w nocy). Następnie, w godzinach szczytu, ma miejsce odwrócenie procesu. Tego rodzaju elektrownie stanowią wielkie akumulatory o ogromnej pojemności. Zaletą ich jest możliwość szybkiego uruchomienia – w razie potrzeby produkcji prądu. Wraz z elektrownią otwarto prowadzącą na Żar drogę asfaltową.
Zdjęcia, opis: www.slaskie.travel
Kopalnia Soli w Wieliczce (55 km)
Słynna w całej Polsce i poza granicami kraju Kopalnia Soli w Wieliczce położona jest około 10 km od centrum Krakowa, przy trasie E 40. Z Krakowa można tu dojechać z Dworca Głównego pociągiem podmiejskim albo minibusem. Kopalnia to jeden z najbardziej znanych obiektów turystycznych w świecie, przyciągający miliony turystów.
Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce trwa około 2 godzin (z Muzeum Żupnym 3 godziny), na kilku alternatywnych trasach, w tym na popularnej Trasie Turystycznej, bardziej ekstremalnej Trasie Górniczej czy Solilandii dla dzieci.
Najbardziej znanym i najpiękniejszym fragmentem Kopalni w Wieliczce jest ogromna kaplica Św. Kingi, która przyczyniła się do powstania Kopalni. Piękno Kaplicy wykutej w soli jest zachwycające! Poza kaplicą Św. Kingi jest w kopalni wiele innych cudnych miejsc wartych zobaczenia. Ponadto odbywają się tu koncerty, wystawy, nagrywane są też zdjęcia do filmów. Pamiętaj o cieplejszym odzieniu, temperatura w Kopalni to około 15 stopni Celsjusza. Bilety warto rezerwować wcześniej, gdyż liczne rzesze turystów chcących odwiedzić ten cud techniki ustawiają się w długich kolejkach pod Kopalnią.
Zdjęcia, opis: www.polskieszlaki.pl
Kopalnia soli w Bochni (78 km)
Kopalnia Soli w Bochni pod Krakowem zaprasza turystów na niezwykłą podróż w czasie przez historię soli od średniowiecza aż do współczesności. Ten piękny obiekt wpisany jest od 2013 roku na listę światowego dziedzictwa Unesco.
W Bochni położonej 40 km na wschód od Krakowa znajduje się najstarsza polska kopalnia soli, która po blisko ośmiu wiekach eksploatacji zachwyca podziemnymi komorami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami solnymi. Od niedawna zwiedzanie bocheńskiej kopalni to niezwykła przygoda, solne podziemia stały się jeszcze ciekawsze dzięki ekspozycji multimedialnej, pozwalającej odbyć podróż w czasie.
Podróż ta rozpoczyna się w epoce panowania Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi, dzięki której, jak głosi legenda, sól trafiła na polskie ziemie. Oprócz przewodnika o historii soli opowiadają polscy królowie, kupcy z Genui, a także duch cystersa, który wprowadza nas w solny świat mówiąc o tym, skąd pod ziemią wzięła się sól.
Zdjęcia, opis: www.polskieszlaki.pl
Skansen w Wygiełzowie (30 km) + Festiwal ETNOmania
Wieś Wygiełzów sąsiaduje bezpośrednio ze wsią Babice. Znajduje się tutaj Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. Został on utworzony 1 stycznia 2007 r., jednak jego początki sięgają roku 1968, kiedy kiedy to u podnóża góry zamkowej zaczęto budować skansen, a wraz z zakończeniem konserwacji na zamku i udostępnieniem go dla ruchu turystycznego, 7 kwietnia 1970 r. powołano przy Muzeum w Chrzanowie oddział „Ruiny Zamku Lipowiec – Park Etnograficzny”. Skansen udostępniono zwiedzającym 15 października 1973 r. Wtedy były tutaj tylko 3 obiekty. Dziś na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha. znajduje się 25 zabytków budownictwa drewnianego, nie licząc małej architektury.
Sam teren skansenu jest miejscem urokliwym. Nie chodzi o historię, ale o sam wygląd. Ogródeczki przy niektórych chatach z powieszonymi kamionkowymi naczyniami, dają wrażenie jakby ktoś przed chwilą wyszedł z domu. Zapach starego drewna jednak przypomina nam, że minęło wiele lat od tętniącego życiem czasu.
Festiwal ETNOmania organizowany co rok w połowie lipca to warsztaty, targi, pokazy, wystawy, etnoinstalacje, koncerty, prezentacje i dużo dobrej zabawy dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Więcej informacji na stronie www.etnomania.pl
i wiele innych…