Wadowice i okolice dla aktywnych:

Wadowice są doskonałą bazą wypadową na tereny Pogórza Śląskiego i Wielickiego. Stąd wyprowadzają liczne szlaki rowerowe oraz piesze.

Piesze szlaki na Leskowiec oraz Groń Jana Pawła II

Czerwony: Krzeszów Górny – Harańczykowa Góra – Groń Jana Pawła II ( 2 godz.).
Szlak ten prowadzi z Krzeszowa Górnego na Groń Jana Pawła II. Trasa prowadzi przez Harańczykową Górę, gdzie na grzbiecie góry znajdują się dwie kamienne kapliczki Matki Boskiej. Z góry można podziwiać piękne widoki szczególnie na Żurawnicę oraz okolice Pasma Pewelskiego w Beskidzie Średnim oraz okolice Pasma Pewelskiego w Beskidzie Średnim. W dalszej części szlaku znajduje się schronisko PTTK tuż pod Groniem Jana Pawła II, gdzie jest ulokowany największy węzeł szlaków w Beskidzie Małym.

Niebieski (najbliższy): Ponikiew – Groń Jana Pawła II (1.45 godz.).
Szlak ten został nazwany imieniem Czesława Panczakiewicza. Prowadzi on doliną potoku Ponikiewka, a wyżej jednostajnie w górę gęstym lasem. 
Pomiędzy Gancarzem, a Groniem Jana Pawła II szlak łączy się z zielonym prowadzącym z Andrychowa. Szlaki te wspólnie prowadzą na szczyt Gronia Jana Pawła II oraz pod kaplicę, a następnie zbiegają w dół do schroniska PTTK.

Czarny: Rzyki Jagódki – Groń Jana Pawła II (1 godz.).
Jest to najkrótsze dojście do schroniska PTTK oraz do kaplicy na Groniu Jana Pawła II. Przebieg szlaku pokrywa się częściowo z turystycznym zjazdem narciarskim do Rzyk Jagódek, jak również ze szlakiem pielgrzymkowym „Białych Serc”, który prowadzi do kaplicy na Groniu Jana Pawła II. Podejście z Rzyk Jagódek jest strome, teren jest prawie w całości zalesiony.

Szlaki w rejonie Łysej Góry i Ostrego Wierchu

Niebieski: Wadowice – Przełęcz Czesława Panczakiewicza pod Łysą Górą – Ponikiew – 2 godz.
Szlak łączy centrum Wadowic z Ponikwią, prowadzi w większości odkrytym terenem. Przed Ponikwią przekracza się grzbiet Łysej Góry oraz Bliźniaków przez Przełęcz Panczakiewicza. Jest to długi o podgórskim charakterze grzbiet od doliny Skawy na wschodzie po dolinę potoku Choczenka od strony Zachodniej. Po zejściu niebieskim szlakiem do Ponikwi dociera się do lokalnej drogi, wiodącej z doliny Skawy (Czartak) i od szosy Wadowice – Sucha Beskidzka.

Żółty:Gorzeń Górny – Iłowiec – Łysa Góra – Bliźniaki – Kaczyna – 3 godz.
Trasa rozpoczyna się od Gorzenia Górnego i muzeum Emila Zegadłowicza.
Powyżej muzeum dołącza szlak czarny prowadzący z Wadowic do Czartaka. Obydwa te szlaki prowadzą na stok Iłowca, po czym żółty prowadzi dokładnie na szczyt Iłowca, a czarny skręca do Czartaka. Dalej szlak żółty przebiega przez Łysą Górę, Przełęcz Panczakiewicza, Bliźniaki. Za Bliźniakami stromą trasą schodzi się w przełomowy odcinek doliny potoku Choczenka, aż do Kaczyny.